30. maj - Svjetski dan multiple skleroze

30. maja obilježava se Svjetski dan multiple skleroze

Cilj obilježavanja je da se omogući oboljelim osobama, kroz podršku lokalne zajednice, da prevladaju fizičke i socijalne barijere, da neutraliziraju osjećaj socijalne izolovanosti i da se stekne osjećaj da su ove osobe punopravni članovi društva
Povodom Svjetskog dana multiple skleroze predstavnici Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, predstavnici Udruženja oboljelih od multiple skleroze Kantona Sarajevo i učenici JU Srednja medicinska škola Sarajevo sa profesoricom Zukanović Ilvanom dijelili su informativne letke i edukativno – promotivne materijale o multipli sklerozi – „bolesti sa hiljadu lica“

Program obilježavanja započeo je puštanjem u zrak biorazgradive, neštetne za okoliš balone ispred i sa balkona Zgrade zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH
Prema informacijama koje je izjeo Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2021. godini, registrovano je 811 oboljelih osoba sa stopom obolijevanja od 37 na 100.000 stanovnika. Najveći broj oboljelih je u grupi od 20 do 59 godina, što čini 68,9% ukupnog broja. Multipla skleroza je najčešća upalna autoimuna demijelinizacijska bolest centralnog nervnog sistema. Više se javlja kod mladih osoba, a simptomi se obično pojavljuju između 20. i 45. godine života. Žene obolijevaju dva puta češće od muškaraca.

Više o samom događaju može se pogledati na stranici: https://www.zzjzfbih.ba/prigodnim-sadrzajima-obiljezen-svjetski-dan-multiple-skleroze/