1. Decembar - Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a

U povodu obilježavanjanja Svjetskog dana borbe protiv HIV/AIDS-a sekcije naše škole dale su i svoj doprinos: Sekcija Crveni križ, Laboratorijska sekcija, Sekcija zdravstveno prosvjećivanje, Sekcija zdravi stilovi života, Biološka sekcija. Ovoj prezentaciji prisustvovala je i profesorica Elma Dizdarević ispred sekcije Prva pomoć.
Ovim povodom svim učenicima naše škole pročitaj je oglas o važnosti obilježavanja ovog datuma. Članovi laboratorijske sekcije su na štandu u prostorijama škole dijelili crvene mašnice. U našoj školi u saradnji sa Crvenim križom Općine Centar odražana je prezentacija na temu Prevencija prenosa HIV virusa. Predavači su bili: Prim Mr sci Alija Drnda i educirani volonteri CK Centar. Prvi decembar Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a, obilježava se svake godine s ciljem podizanja svijesti o pandemiji AIDS-a, uzrokovanoj širenjem HIV infekcije. Obilježavanje ovog dana predstavlja priliku za ljude širom svijeta da se ujedine u borbi protiv HIV infekcije, da pokažu potporu osobama koje žive s HIV infekcijom, i da se prisjete onih koji su umrli od posljedica bolesti. Ovogodišnja tema edukacije je: Saznaj svoj status! Ø U svijetu 36,7 miliona ljudi živi sa HIV-om Ø 2.1 milion djece Ø 2.4 miliona inficiranih u Evropi Ø 1.8 miliona novoinficiranih u 2016. Godini Ø 1.0 miliona smrtnih ishoda od HIV-a u 2016.godini od čega 120.000 djece. Ø U 2016. godini, u Federaciji BiH registrirano je 13 novih slučajeva zaraze HIV-om, te 4 slučaja oboljevanja od AIDS-a.   Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a je prilika ukazati na važnosti spolnog zdravlja pogotovo među mladima.