Svjetski dan filozofije PDF Ispis E-mail
Autor Knežević Marija
Srijeda, 22 Novembar 2017 11:15
16.11.2017. godine obilježili smo Svjetski dan filozofije učešćem na radionici “imati ili biti”
Ako se moj osjećaj identiteta temelji na onome što imam, na posjedovanju, ako mogu reći ‘Ja sam ono što imam’, onda se nameće pitanje ‘što sam ja ako izgubim ono što imam?, izjavio je Erich Fromm, psihoanalitičar i filozof, u intervjuu iz 1976. godine, povodom objavljivanja svoje knjige Imati ili biti, djelu koje će najviše popularizirati njegov rad.
Imati ili biti naziv je i radionice za mlade u organizaciji Nove akropole koja je realizirana u suradnji sa Historijskim muzejom i UNESCO Clubom povodom Svjetskog dana filozofije. Cilj radionice bio je istaknuti važnost cjeloživotnog obrazovanja kroz etiku i filozofiju, kao i važnost razvijanja etičkih vrijednosti kod mladih u današnjem društvu kroz poticanje učesnika na razmišljanje o pitanjima Šta znači orijentacija na “imati”?, Šta znači orijentacija na “biti”’? te koje im “filozofske strategije” stoje na raspolaganju u suočavanju s izazovima. Radionici je prisustvovalo šest učenika naše škole u pratnji pedagogice  Marije Knežević, prof.
Ažurirano Srijeda, 22 Novembar 2017 11:19